مقالات

رادار نقطه کور

رادار نقطه کور - های آپشن

امروزه با پیشرفت تکنولوژی خودروسازان پرآوازه ، خودرو را به ماشینهای بزرگ هوشمند تبدیل کرده اند که فراتر از سرعت بیشتر ، توان موتور و دنده اتومات به خودرو نگاه می کنند . طراحان و مهندسان این حوزه با خوشامدگویی به پیشرفتهای روزافزون در این صنعت سعی در بالا بردن ایمنی راننده و سرنشینان و حتی عابرین و تسهیل در امر رانندگی دارند .ورود خودروهای خودران از افقی چشمگپیر و آینده ای لذت بخش در این عرصه برای رانندگان و سرنشینان حکایت دارد.  سال 2020 موسسه ایمنی اروپا ، خودروهایی که دارای فرمان اتوماتیک اضطراری هستند را مورد توجه قرار داد و در صورت موفقیت و کسب فاکتورهای سیستم اعلان خطر و ترمز اتوماتیک به آنها ستاره های ایمنی رتبه 5 را اهدا کرد و از آن سال معیار رتبه دهی با این گزینه ها تکمیلتر شد در واقع پیشرفتهای قابل توجه در زمینه الکترونیک و الکتروماکانیک با ورود سنسورها ، دوربین ها و صفحه نمایش های با کیفیت و شبکه های ماهواره ای به خودروها امکان پیاده سازی کروز کنترل ، ردیاب ،  رادار نقطه کور و دوربین‌های نصب شده در عقب و جلوی خودرو را فراهم آورد که ارتقا ایمنی و راحتی و لذت بیشتر برای راننده و سرنشینان و حتی عابرین را بدنبال داشت .

 

برای اولین بار شرکت ولوو در یک سدان لوکس خانوادگی سیستم رادار نقطه کور را توسط دو سنسور تعبیه شده در عقب خودرو روی سپر پیاده سازی کرد در این خودرو وقتی به سرعت بالای 64 کیلومتر بر ساعت می رسید با فعال کردن رادار نقطه کور ،هر شی که به محدوده ی خودرو وارد می شد به راننده اعلام می گردید .

کمپانی مزدا نیز دومین شرکت خودرو سازی بود که با نصب این سیستم امنیتی بر روی مزدا پا باین سطح از کیفیت در ایمنی خودرو رسید .

رادار نقطه کور - های آپشن

 

از آنجایی که غالباَ بروز تصادفات جاده ای در پی تغییر ناگهانی خطوط حرکت و انحراف به طرفین است و علت اصلی آن نداشتن دید کافی توسط راننده در نقاط کور است وجود این سیستم به راننده این امکان را می دهد که در حین حرکت از نزدیکی هر شی در در نقاط کور آگاه شود بدین ترتیب جلو فاجعه گرفته می شود .

با توجه به اهمیت سیستم رادار نقطه کور امروزه تمام خودروهای لوکس به این سیستم مجهز هستند.

چگونگی عمکرد رادار نقطه کور

امروزه شرکتهای خودروسازی مختلف اقدام به تولید سیستم رادار نقطه کور کرده  اند که در همه ی آنها این سیستم عمکرد مشابهی دارد و تنها تفاوت در نحوه هشدار و اعلام وضعیت اضطراری است .

وجود حداقل دو سنسور التراسونیک بر روی سپرهای عقب و جلو خودرو امکان تشخیص هر شی در محدوده تعریف شده را فراهم می آورد و این نزدیکی جسم خارجی به نحوی به اطلاع راننده می رسد تا اقدام لازم را به عمل آورد.

در اغلب خودروهای لوکس مجهز به رادار نقطه کور، چراغ زرد یا قرمز رنگ در آینه یا قاب آینه قرار گرفته است که در وضعیت اضطراری شروع به چشمک زدن می کند و یا بصورت صوتی هشدار اعلام می شود .

البته در خودروهای لوکس تر این هشدار بر روی شیشه جلو خودرو نیز نشان داده می شود و حتی در پیشرفته ترها این هشدار بصورت لرزشی بر روی فرمان به راننده اعلام می شود در واقع حتی اگر راننده با نمایش هشدارها بر روی آینه و شیشه جلو خودرو جهت حرکت را اصلاح نکند فرمان بطور خودکار با تغییر جهت از بروز تصادف جلوگیری می کند .

محدوده ی تشخیصی سنسورها در عقب و نقاط کور ماشین در محدوده ی 9.5 تا 3 متر را شامل می شود .

اهمیت نصب رادار نقطه کور

در این بخش، های آپشن از مزایای بکارگیری سیستم رادار نقطه کوربا شما صحبت می کند :

  •  این آپشن پرطرفدار با فراهم آوردن اشراف بهتر و بیشتر بر روی بدنه خودرو و اطراف آن خطرات ناشی از انحراف به چپ و راست را به حداقل می رساند .
  • بعلت بی نیازی راننده از توجه به نقاط کور و تمرکز بیشتر راننده بر روی مسیر مقابل ایمنی و لذت راننده از رانندگی افزایش می یابد .
  • در مسیرهای طولانی که خستگی بر راننده غالب می شود وجود رادار نقطه کور احتمال انحراف ناشی از خستگی را به میزان زیادی کاهش می دهد .
  • به طور مشخص در طول شبانه روی تشخیص می دهد .

نکاتی در مورد عملکرد سیستم رادار نقطه کور

سیستم رادار نقطه کور با وجود تمام مزایایی که داراست در موارد خاص نیز عملکردی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد .

برای فعال شدن رادار نقطه کور حداقل سرعت 30 تا 50 کیلومتر در ساعت را باید خودرو دارا باشد و این تکنولوژی بیشتر مناسب رانندگی در جاده و بزرگراه ها است.

در مسیرهاییکه ترافیک حاکم است عمل نخواهد کرد.

در سرپیچ ها عملکرد مناسبی ندارد .

اگر سنسورهایی که بر روی سپر خودرو تعبیه شده با گل و لای یا برف …آغشته باشد به درستی عمل نخواهد کرد . باید سنسورهای نقطه کور چک شوند و در صورت نیاز تمیز گردند .

در جاده هایی که خطوط حرکت در یک سطح نیستند و اختلاف ارتفاع وجود دارد به خوبی عمل نخواهد کرد .

 در مواقعی که دید خوبی وجود ندارد از قبیل هوای مه آلود و برفی …عملکرد قابل اطمینانی نخواهد داشت  .

از آنجایی که تمام خودروهای لوکس در کارخانه به سیستم رادار نقطه کور مجهز می شود ولی بسیاری دیگر از خودروها به دلیل بصرفه تمام شدن و کم شدن هزینه ها از این آپشن پراهمیت و محبوب محروم هستند بسیاری از دارندگان این خودروها جهت دستیابی به این آپشن جذاب اقدام به تهیه آن می نمایند .

بازدید کننده محترم فروشگاه های آپشن شما نیز می‌توانید از میان مدل‌های مختلف که برای اتومبیل‌های مختلف در نظر گرفته شده است، در بخش فروشگاه بخش رادار نقطه کور سیستم مورد نظر خود را انتخاب کرده و اقدام به خرید نمایید.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.