مقالات

نحوه فعال کردن کروز کنترل 207

از محبوبترین آپشن های خودرو که راحتی و لذت مضاف برای راننده درجاده ها و بزرگراه ها بدنبال دارد سیستم نگهدارنده سرعت یا کروز کنترل است .
کروز کنترل با ثابت نگهداشتن سرعت خودرو، راننده را از کنترل و نگهداشتن پدال گاز بطور مدام می رهاند.کروز کنترل با کنترل میزان ورودی هوا به درون محفظه احتراق این اتفاق را رقم می زند. این سیستم نگهدارنده سرعت به عدم دخالت راننده در کنترل دقیق سرعت کمک می کند.
ارزش کروز کنترل را زمانی بخوبی درک می کنیم که در سفری طولانی با جاده ای مستقیم و کسالت آور بدون هیچ کمک راننده ای در حال رانندگی هستیم کروز کنترل در این سفر می تواند بزرگترین یاری رسان ما باشد و بار زیادی را از دوش ما بردارد. از طرفی در مسیرهای پرترافیک و ناهموار کاربردی ندارد .

تاریخچه کروز کنترل

اولین پیاده سازی کروز کنترل به خودروی ایمپریال کرایسلر در سال 1985 بر میگردد این سیستم کاملا بصورت مکانیکی و از طریق اتصال به میل گاردن انجام می شد که یک تنظیم کننده بر روی داشبورد برای تعیین میزان سرعت وجود داشت.
زمانی تنها ماشینهای امریکایی به کروز کنترل مجهز بودند بدلیل اینکه در مسافتهای طولانی بین شهرها و مسیر مستقیم آنها کاربرد فراوانی داشت. کروز کنترل باین شکلی که امروزه بر روی خودروها پیاده سازی شده در سال 1940میلادی شکل گرفت . ایده کاربرد دستگاهی که کنترل کننده برقی سرعت باشد و میزان گاز خوردن را تنظیم کند در آن سال ساخته شد .
مشابه آپشن های دیگر کروز کنترل نیز در سالهای اخیر تغییرات مثبتی داشته و آن تطبیق پذیری این سیستم بوده است ، در ادامه به تشریح مزایای کروز کنترل تطبیق پذیر می پردازیم.

Cruise-control-207-index1

کروز کنترل ۲۰۷ چگونه کار میکند

کروز کنترل همانند تنظیم سرعت توسط راننده که با کنترل ورودی هوا به محفظه احتراق انجام می شود عمل می کند با این تفاوت که راننده با فشردن پا بر روی پدال گاز کنترل میزان سرعت را در دست می گیرد و کروز کنترل از طریق کابلی که به محرک متصل است عمل می کند.
سیستم کروز کنترل شامل کلید های خاموش روشن بر روی فرمان و یا اهرم کنار فرمان است همچنین شامل کلیدی جهت افزایش یا کاهش سرعت کروز کنترل است.
زمانی که کروز کنترل خودرو فعال است در سرعتی ثابت در حرکت است و راننده در صورت لزوم با فشردن پدال ترمز سرعت را کم می دهد حالت کروز کنترل غیر فعال می شود و در حالت عادی قرار می گیرد .
کروز کنترل حتی در سراشیبی و سربالایی و باد با سرعت بالا سرعت خودرو را ثابت نگه می دارد مگر اینکه بخاطر تغییر شیب جاده نیاز به تعویض دنده باشد که در اینصورت کروز کنترل بعد از تعویض دنده غیر فعال می شود.
بهتر است که در مسیرهای مطمعن و با سرعت معقول خودرو در حالت کروز کنترل قرار بگیرد و در سرعت های بسیار بالا و مسیرهای ناهموار استفاده از این آپشن توصیه نمی شود.
تولید کننده های کروز کنترل آنرا بگونه ای ساخته اند که در سرعتهای بالا قابلیت فعال شدن را دارد و در سرعتهای زیر 50 کیلومتر تثبیت نخواهد شد چرا که این آپشن جهت سهولت رانندگی در مسیرهای طولانی و هموار و بزرگراه ها طراحی شده است و در مسیرهای پرترافیک با موانع زیاد که نیاز به تغییر مداوم سرعت است پیاده سازی نشده است .
چنانچه پژو 207 دارید و به دنبال تجهیز آن به کروز کنترل هستید قدم در مسیر خوبی گذاشته اید . با افزودن این آپشن خودروی شما در مسیرهای طولانی و هموار به کمک آن بدون فشردن پدال گاز و بدون خستگی راننده در سرعت ثابت جاده را بپیماید .
چراغ فعال بودن کروز کنترل در نمایشگر جلوی آمپر قرار گرفته است که با کلیدهای RES و Set سرعت را کاهش یا افزایش می دهند .
با فشردن پدال گاز یا ترمز یا کلاچ حالت کروز کنترل غیرفعال می شود و کنترل خودرو به دست راننده می افتد.
کروز کنترل بر روی تمام مدلهای ecu با گیربکس معمولی بدون تغییر در سیمکشی و یا بخشهای فابریک خودرو نصب می شود و تنها نیاز به یک دسته کنترل کروز و فعال سازی سیستم می باشد . در خودروهایی با گیربکس اتوماتیک علاوه بر نصب دسته کروز کنترل سیم کشی جزئی در قسمت موتور برای فعال شدن کروز لازم است

کروز کنترل تطبیق پذیر چگونه کار می کند

در کروز کنترل تطبیق پذیر هم سرعت موردنظر راننده توسط کلیدها تنظیم می شود اما وجود یک سنسور در جلو خودرو این مزیت را دارد که در صورتیکه خودرو در مسیر با خودرویی مواجهه شود که کمتر از سه ثانیه با آن فاصله داشته باشد ترمز اضطراری فعال شده و سرعت خودرو بطور خودکار کاهش می یابد .
سنسور موجود در کروز کنترل تطبیقی فاصله خودرو جلویی را به کامپیوتر خودرو داده و در آن سرعت متناسب محاسبه شده و سرعت خودرو بر روی آن تنظیم می شود . در صورتیکه در محدوده شناسایی سنسور خودرو های دیگری وجود داشته باشد و یا بطور ناگهانی خودرویی وارد این محدوده شود سیستم کروز کنترل تطبیقی بطور خودکار سرعت متناسب را شناسایی کرده و سرعت را روی آن میزان ثابت می کند .
در واقع پیدایش کروز کنترل تطبیقی به بالا بردن ایمنی مرتبط است این سیستم با وجود چند قطعه تکمیلی مانند سنسور و کامپیوتر و رادار کنترلی و قابلیت کنترل بر روی گاز و ترمز و اعمال ترمز اضطراری ایمنی خودرو را ارتقا داده است.
در کروز کنترل تطبیقی ،رادار کنترلی در مواقعی در کنار کاهش سرعت توانایی تغییر مسیر را هم دارد.
اما باید توجه داشت که سیستم کروز کنترل تطبیقی در شب و روز کار می کند اما در شرایط بد اب وهوایی مانند مه ، باران یا برف شدید توانایی تشخیص آن کاهش می یابد.

در این مقاله سعی کردیم با بیانی ساده از پیدایش کروز کنترل و نحوه کار کردن آن در خودروها بخصوص 207 بگوییم امیدواریم بهره کافی را برده باشید . نصب این آپشن محبوب هرچند ساده است اما لازم است از طریق فروشگاههای معتبر و متخصصین باتجربه و حرفه ای تهیه و نصب گردد.
در اینصورت با بروز مشکل با خیال راحت می توانید از پشتیبانی متخصصین آن فروشگاه بهره ببرید .
در فروشگاه های آپشن نیز می توانید با سفارش کروز کنترل و قطعات جانبی آن با خیالت راحت آپشن های با استاندارد بالا تهیه کرده و به کمک متخصصین با تجربه ما انرا نصب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.