مقالات

تشخیص لوازم یدکی اصل

تشخیص لوازم یدکی اصل - های آپشن

احتمالا تجربه خرید لوازم یدکی خودرو را داشته اید، زمانی که خریدی می کنید خیلی حس بدی است که آن لوازم یدکی فیک باشد، چون هم اصلاحا پول دور ریختن است و هم جنس خریداری شده عمر کوتاهی دارد، در این مقاله از بلاگ های آپشن به شما آموزش میدهیم چگونه لوازم یدکی اصل را از قلابی تشخیص دهیم. تشخیص لوازم یدکی اصل از قلابی آن قدر هم سخت نیست فقط باید به چند نکته توجه کنید.

دلایل پیدایش قطعات یدکی تقلبی در بازار

متاسفانه در سالهای اخیر با گسترش صنعت خودرو و تمایل اکثر افراد جامعه به مالکیت خودرو و از طرفی با بالا رفتن فزاینده قیمتها افراد سودجو اقدام به تولید قطعات تقلبی کرده اند وجود تعمیرگاه های غیرمجاز و تعمیرکاران مکانیک بی اخلاق نیز به این امر دامن زده است، به علت نبود نظارت دقیق و استانداردهای مشخص و قیمت های غیر متعارف عده ای اقدام به تولید قطعات یدکی با کیفیت پایین، کپی قطعات اصل می کنند و با بسته بندی و لیبل هایی مشابه اصل آن روانه بازار می کنند و با این کار صدمات جبران ناپذیری را به مصرف کنندگان وارد کنند.

 

تشخیص لوازم یدکی اصل

اهمیت استفاده از قطعات یدکی اصل

در ادامه توضیحاتی را میدهیم که اهمیت استفاده از تشخیص لوازم یدکی اصل را بیشتر نشان میدهد.

کارایی بیشتر خودرو:

قطعات اصل براساس اصول و پروتوکل ها و استانداردهای جهانی تولید می شوند و در ساخت آنها بازدهی و سازگاری با خودرو مورد نظر گرفته می شود ازین رو این قطعات در بازدهی حداکثری خودرو نقش بسزایی ایفا می کنند و کارایی خودروی مجهز به قطعه اصل قابل مقایسه با خودرویی که از قطعات فیک و تقلبی بهره برده است ، نخواهد بود.

صرفه جویی در هزینه ها و استهلاک خودرو:

با وجود قیمت پایین تر قطعات یدکی تقلبی لکن این قطعات در مقایسه با قطعات یدکی اصل عمر کوتاه تری دارند با وجود هزینه کمتر در بلند مدت مالک خودرو مجبور خواهد بود دوباره قطعه ای که به علت خرابی و تقلبی بودن ارزانتر خریده است را تعویض کند و قطعه جدید جایگزین کند به همین دلیل خرید لوازم یدکی تقلبی و جایگزین با قطعات یدکی اصل نه تنها صرفه جویی در هزینه ها نیست بلکه صرف هزینه های بیشتر در بلند مدت بدنبال خواهد داشت ، حتی ممکن است این قطعات تقلبی و فیک بر روی دیگر قطعات یدکی اصل خودرو که در ارتباط با آنها هست صدمه وارد کند و از این جهت هم هزینه های بیشتر بتراشند. قطعات یدکی تقلبی از آزمایشات ایمنی و تضمینی که برای قطعات یدکی اصل در نظر گرفته شده است عبور نکرده اند بنابراین زود فرسوده شده و باید تعویض شوند.

ایمنی قطعات یدکی اصل بالاست

از طرفی قطعات یدکی تقلبی به علت مطابقت نداشتن با قطعات فابریک بر روی خودرو نه تنها منجر به خرابی دیگر قطعات اصل شده بلکه در مورد قطعاتی مانند شمع ها سوپاپ ها روغن ها تسمه های محرک لاستیک ها ممکن است اتش سوزی و یا صدمه های جبران ناپذیری را به بار بیاورند.

گارانتی قطعات اصل:

معمولا قطعات اصل دارای گارانتی هستند و شرکت های تولید کننده قطعات اصل به دلیل کیفیت و مرغوبیت قطعات خود با ضمانت و گارانتی این اطمینان را به مشتری می دهند که قطعات آنها بدون مشکل و با عمر مفید برای آنها کار خواهد کرد.

 

تشخیص لوازم یدکی اصل - های آپشن

 

نحوه تشخیص قطعات یدکی اصل:

در ادامه روش تشخیص لوازم یدکی اصل از قلابی را می گوییم.

توجه به ظاهر لوازم یدکی:

آلیاژ بکار رفته در ساخت قطعه ، نحوه جوشکاری ، اتصالات ، تمیزکاری و کیفیت کار را با لمس قطعه بررسی کنید .

این روش در عین سادگی یکی از بهترین روشهاست که کیفیت را در ظاهر نمایان می کند.

بررسی بسته بندی قطعه:

قطعات یدکی اصل در بسته بندی های مناسب و با ظاهری درست روانه بازار می شوند و روی بسته اطلاعات دقیقی از ویژگی های قطعه ، آدرس کارخانه ، دفتر مرکزی و شماره های تماس درج می شود.توجه داشته باشید پلمپ بسته بندی و وکیوم باز نشده باشد.

دارای علامت استاندارد باشند:

معمولا قطعات تقلبی فاقد علامت استاندارد هستند توجه باین نکته کمک بزرگی به انتخاب درست شما خواهد کرد . از طرفی برخی تولید کننده های محصولات تقلبی در داخل با رعایت کردن حداقل استانداردهای کیفیت و رعایت قوانین پایه موفق به دریافت علامت استاندارد شده اند و یا با پرداخت پول موفق به گرفتن مجوز و علامت استاندارد شده اند .

بنابراین عدم وجود این علامت قطعا مبنی بر عدم کیفیت و تقلبی بودن قطعه است و وجود این علامت بر روی قطعه نیز نشانه حتمی اصل بودن قطعه نیست و باید بررسی های بیشتری انجام شود.

بارکد قطعه:

به راحتی اسکن بارکد از طریق اپلیکیشن های قابل نصب بر روی تلفن  همراه به ما امکان تشخیص قطعات یدکی اصل از غیر اصل را می دهد .

هرقدر هم بسته بندی قطعات یدکی تقلبی شبیه بسته بندی قطعات اصل کپی برداری شده باشد اما امکان کپی برداری بارکد حقیقی وجود ندارد.

بررسی لوگوی شرکت تولید کننده قطعه:

لوگو یا مارک کارخانه سازنده هم بر روی بسته بندی هم بر روی قطعه دقیقا ریز به ریز بررسی شود معمولا متقلبین با یک ناهنجاری و یا تغییر کوچک لوگو و یا مارک کارخانه سازنده اصلی را جعل کرده و بر روی قطعه و بسته بندی حک می کنند ، بنابراین یکی از راههای تشخیص میتواند وجود تغییر یا ناهنجاری در لوگو کارخانه باشد . البته که این راه نیز بطور حتمی اصل بودن را تضمین نمی کند ولی وجود ناهنجاری قطعا تقلبی بودن را تایید می کند.

مقایسه قیمتی:

قطعات یدکی تقلبی برای ترقیب مشتری برای خرید با قیمت ارزانتر نسبت به قطعات یدکی اصل به فروش می رسند . این قطعات بدلیل کیفیت پایین در آلیاژ و ساخت و کارایی کمتر از قیمت های معقول قطعات یدکی اصل به فروش می رسند. بنابراین قیمت های عجیب و پایین می توانددلیل بر تقلبی بودن قطعه باشد.

از افراد حرفه ای متخصص کمک بگیرید:

این افراد بدلیل اشراف به بازار براحتی قطعات فیک و تقلبی را از قطعات اصل تشخیص می دهند.

خرید از فروشگاههای معتبر:

در این اوضاع نابسامان مطمعن ترین راه خرید قطعات اصل همان خرید از فروشگاههای معتبر است فروشگاهها با ارائه سربرگ و فاکتور رسمی به مشتری اصل بودن قطعه را تضمین می کنند .از طرفی سعی کنید قطعات مورد نیاز خودرو را خود از مراکز معتبر خرید کنید و خرید قطعه یدکی اصل را به تعمیرکار واگذار نکنید.

چطور قطعات یدکی اصل بخریم:

همانطور که قبلا اشاره شد بهترین راه خرید قطعات یدکی اصل خرید از مراکز و فروشگاههای معتبر می باشد و طبق اشاره ای که در بالا داشتیم بهتر است مالک خودرو خود اقدام به خرید قطعات یدکی کند تا اینکه به تعمیرکار بسپارد . فروشگاههای معتبر اینترنتی که نظارت مناسبی نسبت به فروشگاههای حقیقی بر آنها هست می تواند خرید تضمینی و در کمترین زمان با صرف هزینه معقول را برای شما فراهم کند . در فاکتور بسیاری از قطعات یدکی ضمانت کالا قید شده و اصالت کالا را تایید می کند.

این فروشگاهها برای جلب رضایت مشتری تخفیف هایی در نظر می گیرند و برای سبقت از رقبای خود قیمتها را منصفانه در نظر می گیرند.

در این فروشگاهها قطعات یدکی اصل با اطلاعات و جزئیات دقیق در انواع برندها با قیمتهای مختلف بفروش می رسد در صورتی که خریدار تناقضی در این توضیحات با محصول دریافت شده مشاهده کند براحتی می تواند این تناقض را از طریق فروشگاه و یا در صورت لزوم مراجع قانونی پیگیری کند.

فروشگاه‌ های اینترنتی معتبر لوازم یدکی همواره اطلاعات کاملی از محصولات خود را در انواع برندها با قیمت‌های متنوع  در اختیار خریداران می‌گذارند. بنابراین خریداران در صورت مشاهده مغایرت توضیحات این وبسایت‌ها با محصول دریافتی به راحتی می‌توانند آن را ابتدا از طریق فروشگاه و سپس به طور قانونی پیگیری نمایند تا در صورت نیاز مبلغ پرداخت شده عودت و یا قطعه‌ای خریداری شده را تعویض نمایند. سرعت سفارش و ارسال و ضمانت بازگشت خرید قطعات از فروشگاه اینترنتی نیز موجب شده است تا فروشگاه‌های فیزیکی مزیت رقابتی چندانی نسبت به آن ها را نداشته باشند.

 

تمامی محصولات اراپه شده در وب سایت های آپشن اصلی می باشند و شما با خیال راحت می توانید خرید کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.