مقالات

سنسور باران چیست

سنسور باران

با ورود سنسورهای الکتریکی به صنعت خودروسازی فصل جدیدی در روند تولیدات با امنیت و آسایش بیشتر آغاز شد. سنسور در واقع وسیله ایست که با دریافت پارامترهایی از محیط اطراف مانند تغییر دما فشار شدت نور رطوبت خروجیی بصورت آنالوگ یا دیجیتال به سمت نرم افزار یا سخت افزار ارسال می کند بدین ترتیب در سیستم هایی که روند کار بصورت اتوماتیک بوده نقش بسزایی دارد  سنسور باران از بارزترین سنسورهای بکار رفته در خودروهای لوکس و مدرن بروز دنیاست . قابلیت سنسور باران موجب راهیابی آن به خودروهای اقتصادی تر و باقیمت پایین تر نیز شده است .

سنسور باران با عملکرد خودکار  موجب بالا رفتن تمرکز راننده و سهولت در امر رانندگی گردیده است.

با دریافت پارامترها و تجزیه و تحلیل داده ها بطور خودکار سیستم برف پاکن را فعال یا غیر فعال می کند همین طور بسته به شدت بارندگی و سرعت خودرو دور برف پاک کن را تنظیم می نماید.

چگونگی عملکرد سنسور باران

سنسور باران با مکانیسم امواج عمل می کند که این امواج در دو نوع  امواج التراسونیک که قابل تشخیص برای انسان نیست و امواج فروسرخ دسته بندی می شوند .

محل قرارگیری سنسور باران داخل خودرو پشت آینه مرکزی بر روی شیشه جلو است ، جایی که در دید راننده مزاحمتی ایجاد نمی کند، اطراف آن یک لایه سیاه وجود دارد و فقط بخش کوچکی از آن باز است که در واقع ناحیه تشخیص میزان بارش می باشد.

سنسور باران امواجی را بر روی سطح شیشه جلو منتشر می کند و با دریافت امواج بازتابی از سطح و مقایسه امواج ارسالی و دریافتی فرمان فعال و یا غیرفعال شدن و همینطور تنظیم شدت حرکت برف پاکن را صادر می کند.

وقتی رطوبت شیشه جلو بالاست و قطرات باران روی آن می پاشد قطرات مانند منشور عمل کرده و امواج را که از سنسور دریافت کرده اند را به اطراف باز می تابانند و امواج کمتری به سنسور برمی گردند در این حالت سنسور فرمان فعال کردن برف پاک کن را ارسال می کند .

وقتی شیشه خشک و بدون رطوبت است امواج ارسالی از سنسور به شیشه بطور حداکثری به سمت سنسور باز می گردند و سنسور باران پیامی به برف پاک کن می فرستد که از حرکت بایستد .

سرعت حرکت برف پاکن هم از طریق اندازه گیری میزان امواج بازتابی به سنسورباران به کمک یک چیپست تننطیم می شود بدین صورت ، اگر قطرات بیشتری روی شیشه جلو باشد و میزان رطوبت بالا باشد بنابراین امواج کمتری به سنسور باز می گردد و فرمان بالا رفتن سرعت برف پاکن ارسال می شود. بعد از خشک شدن شیشه میزان انتشار امواج به میزان عادی بر می گردد و برف پاکن خودکار غیرفعال می شود.

نکاتی که باید در استفاده از سنسور باران مورد توجه قرار گیرد :

با تنظیم برف باکن در حالت Auto  سنسور باران فعال می شود و عمل می کند . بنابراین زمانی که ماشین شستشو می شود باید برف پاکن از حالت اتوماتیک خارج شود تا سنسور باران نیز غیرفعال شود.

میزان حساسیت سنسورباران به رطوبت و خیسی شیشه جلو در ماشین ها قابل تنظیم است و می توان این حساسیت را کم یا زیاد کرد.

معمولا سنسور باران فقط به قطرات آب و رطوبت واکنش نشان نداده و در صورت وجود گرد و غبار نیاز وارد عمل می شود و شیشه جلو را تمییز می کند.

هر چه میزان و شدت بارندگی بیشتر باشد سنسور باران سبب حرکت سریعتر برف پاک کن می شود و با شدت بیشتری عمل می کند.

زمانیکه ماشین خاموش باشد سنسور باران کار نمی کند و این از دو جهت مزیت محسوب می شود چرا که باطری کمتری از خودرو صرف می شود دوم اینکه اگر برف سنگین و یا یخ بر روی شیشه باشد و برف پاک کن کار کند ممکن است صدمه ببیند و بشکند .

در برخی خودروهای هاچ بک و SUV سنسور باران بر روی برف پاک کن عقب هم عمل می کند اما این دو همزمان باهم کار نمی کنند بدین صورت که وقتی ماشین بر روی دنده عقب قرار می گیرد برف پاک کن جلو متوقف می شود برف پاکن عقب فعال شده و شروع به کار می کند تا راننده از شیشه عقب دید بهتری داشته و راحتتر حرکت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.