مقالات

استپ کلاچ چیست؟

استپ کلاچ چیست - های آپشن

قبل از شناخت چیستی استپ کلاچ و بررسی عملکرد آن بهتر است با کلاچ و نقش آن در خودرو آشنا شویم زیرا استپ کلاچ بخشی از این سیستم است و برای عملکرد بهتر آن تعبیه شده است .
کلاچ یا کلاژ یک کلمه انگلیسی به معنای اتصال است و در جایی بکار می رود که قرار است عمل اتصال یا ارتباط بین دو قطعه صورت گیرد .
اما در خودرو کاربرد آن اتصال و یا قطع اتصال بین فلایویل موتور و گیربکس است، در واقع می خواهیم وقتی موتور روشن است، کنترل حرکت و یا عدم حرکت خودرو در دستمان باشد .
به عبارت دیگر کلاچ کمک می کند راننده وقتی خودرو روشن است با اتصال موتور به جعبه دنده و چرخش دنده ،خودرو را به حرکت در بیاورد و یا با قطع اتصال موتور به جعبه دنده از حرکت دنده و در نهایت حرکت خودرو ممانعت کند .
کلاچ وظیفه انتقال نیرو را دارد در خودرو انتقال نیرو از بخش مولد که موتور است به بخش دیگر یعنی دنده و نهایتاً چرخ ها صورت می گیرد و کنترل انتقال نیرو و مدت زمان آن بر عهده کلاچ است.
کلاچ دو شف که در حال چرخیدن در خودرو هستند را کنترل می کند در حالت های : شروع حرکت ، تعویض دنده و توقف .
در این سیستم یکی از شف ها به موتور متصل است و دیگری به چرخ دنده . وقتی کلاچ درگیر است دو شف با هم در ارتباط هستند و وقتی کلاچ آزاد است ارتباط شف ها قطع می شود .
برای بکار افتادن این سیستم یعنی کلاچ باید راننده با پای چپ پدال کلاچ را در زیر پای خود به پایین فشار دهد.با فشار پدال کلاچ صفحه فلایویل جدا می شود و به گیربکس انتقال نیرو قطع می شود .
قطعات این سیستم شامل صفحه کلاچ و دو شاخه کلاچ و فلایویل و دیسک کلاچ و بلبرینگ کلاچ شاخک صفحه دنده ها و اهرم تشکیل شده است .
با شناخت کلی از سیستم کلاچ و نحوه عملکرد آن می توانیم در اینجا به شناخت سوییچ کلاچ بپردازیم.

سوییچ کلاچ چیست؟

در ادامه رشد تکنولوژی در صنعت خودرو سازی و بالا رفتن سطح امنیت و راحتی راننده و سرنشینان یکی از قطعاتی که به خودروهای امروزی راه یافت سوییچ کلاچ است .
این قطعه ساده امنیتی در خودروهایی که گیربکس غیر اتوماتیک دارند کاربرد دارد که از روشن شدن خودرو زمانی که در دنده است جلوگیری می کند . وقتی خودرو استارت زده می شود اگر پدال کلاچ فشرده شود امکان روشن شدن خودرو را فراهم می آورند .

استپ کلاچ چیست - های آپشن

آیا ضرورت دارد قبل از استارت زدن پدال کلاچ را بفشاریم ؟

از قدیم رانندگان حتی بصورت ناآگاهانه این عادت را داشته که قبل از استارت کلاچ را به اصطلاح می گیرند و با اینکار ارتباط بین بین موتورو گیربکس را قطع می کنند و در این حالت نیروی استارت زدن تماما صرف بحرکت در آمدن خودرو شده و هرز نمی رود بدین صورت سلامت باتری بهتر تامین می شود .

 

آیا خلاص کردن ماشین هنگام توقف کار اشتباهی است؟

از آنجاییکه خلاص کردن ماشین منجر به قطع ارتباط موتور و گیربکس می شود اما همیشه مقداری بار نیرو بر روی موتور وجود دارد که با گذشت زمان این نیرو ممکن است باعث حرکت خودرو در توقف شود و با در دنده گذاشتن خودرو این ارتباط حفظ شده و کنترل حرکت خودرو کاملا به راننده نیاز دارد و خودرو در وقف می ماند از این رو از جهت ایمنی صحیح تر است که خودرو در حالت خلاص قرار نگیرد .
استپ کلاچ یا سوییچ کلاچ خودرو در کدام قسمت قرار می گیرد؟
این تکنولوژی نسبتا جدید بر روی همه خودروهای ایرانی نصب نیست اما همانطور که از نامش و عملکرد آن پیداست در مسیر سیستم کلاچ نصب می شود استپ کلاچ قطعه ساده و کاربردی و غیرپیچیده ایست که افزایش امنیت خودرو را با یک کلید ساده خاموش روشن منجر می شود . قطعه استپ کلاچ در پشت پنل کلاچ قرار می گیرد وقتی کلاچ درگیر است و ارتباط بین موتور و دنده ها برقرار است این سوییچ فعال شده و اجازه حرکت موتور را می دهد .

استپ کلاچ چیست - های آپشن

نشانه های خرابی استپ کلاچ یا سوییچ کلاچ خودرو

این قطعه هم مانند سایر قطعات خودرو امکان خرابی دارد که صد البته بهتر است توسط متخصص تعویض شود .
اما برای اینکه زمان تعویض استپ کلاچ را متوجه شویم ابتدا باید نشانه های خرابی این قطعه را دریابیم :
_زمانیکه بدون گرفتن کلاچ خودرو استارت می خورد و موتور شروع به فعالیت می کند بدین معناست که استپ کلاچ یا سوییچ کلاچ نقشی ندارد و عملا خراب شده است .
_وقتی چراغ عیب یاب پشت آمپر روشن شده است و ERORR را نمایش می دهد خودرو هشدار می دهد قطعه ای ایراد پیدا کرده و زمان تعویض آن قطعه است .
_اگر در حین تعویض دنده ، خودرو اضافه گاز بخورد نشانه ای از خرابی استپ سوییچ یا سوییچ کلاچ است و باید تعویض صورت بگیرد .
_وقتی راننده در زمان گرفتن کلاچ حس کند سیستم کلاچ نرم تر و یا شل تر از مواقع معمول است و یا پدال پایین تر از مواقع دیگر قرار گرفته است زمان تعویض استپ کلاچ فرا رسیده است .
_وقتی با تعویض دنده خودرو استپ می شود هم نشان از خرابی و زمان تعویض استپ کلاچ دارد . چنانچه با تعویض سوییچ هم مجددد در هنگام تعویض خودرو استپ می کند باید بررسی ها انجام شود و تنطیمات استپ خودرو چک شود.

نحوه تعویض سوییچ کلاچ

با دریافت نشانه های خرابی استپ کلاچ یا سوییچ کلاچ اقدام به تعویض این قطعه کنید . به علت حساسیت بالا حتما به تعمیرکار مجاز و متخصص مراجه کنید در ذیل شرح مراحل تعویض استپ کلاچ یا سوییچ کلاچ آمده است :
در ابتدا پنل پشت کلاچ را بیرون آورید.
بعد از خارج کردن پنل خود بخود استپ کلاچ یا سوییچ کلاچ از کار می افتد و به راحتی می توان آنرا از پدال جدا کرد.
سوییچ کلاچ جدید را در فحل قبلی قرار می دهیم و تنطیمات را بطور دقیق انجام می دهیم .
بخاطر داشته باشید که در این مرحله رابط الکتریکی بایید به سوییچ کلاچ یا استپ کلاچ وصل شود
در این مرحله که کار نصب استپ سوییچ به پایان رسیده باید پنل در محل خود نصب شود .
توجه داشته باشید عدم نصب صحیح و تنظیمات اصولی منجر به اشکالاتی مانند بد گاز خوردن خودرو در هنگام تعویض دنده می شود . یک مهره بر روی سوییچ یا استپ کلاچ وجود دارد که باید خوب سفت شود و نصب به گونه ای باشد که در هنگام رها بودن پدال استپ کلاچ یا سوییچ کلاچ کاملا فشرده باشد و در حالت گرفتن پدال سوییچ کلاچ کاملا آزاد شود .

قیمت سوییچ کلاچ در بازار

در بازار هایی مانند بازار خودرو که قیمت خودرو و قطعات آن به عوامل زیادی مرتبط است از قیمت ارز گرفته تا بنزین و یا واردات خودرو و بازارهای جهانی حتما مالک خودرو قبل از اقدام به خرید این قطعه باید تحقیقات خود را انجام دهد و این قیمت به مدل خودرو و همچنین سال ساخت خودرو نیز بستگی دارد.

بازدید کننده محترم فروشگاه های آپشن شما نیز می‌توانید از بخش فروشگاه استپ کلاچ سیستم مورد نظر خود را انتخاب کرده و اقدام به خرید نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.