مقالات

آینه الکتروکرومیک چیست؟

آینه هوشمند یا الکتروکرومیک از جدیدترین و به‌روزترین امکانات خودرو‌های امروزی است. از آنجایی‌که آینه‌ها از مهم‌ترین ابزارهای دید و مشاهده اطراف هستند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. آینه‌های الکتروکرومیک با فناوری جدید، مشکلات بسیاری را حل کرده و مزیت‌های قابل ‌توجهی دارد. اگر به امکانات نوین خودرو‌ها علاقه‌مند هستید، تا انتهای مقاله با مجله های آپشن همراه باشید.

 

 

آینه الکتروکرومیک چیست؟

این مدل آینه‌ها که در خودروهای جدید مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل یک سنسور نوری و برد الکترونیکی در پشت آینه هستند که به‌طور پیوسته نورمحیطی و میزان چگالی نور ساطع شده به سمت آینه را مورد اندازه‌گیری قرار می‌دهند.
در واقع مشکل جدی که رانندگان با آن مواجه بودند، بازتاب نور چراغ خودروی پشت سر از طریق آینه جلو است. این موضوع چشم راننده را در حین رانندگی اذیت می‌کند. حتی در برخی موارد شدیدتر، موجب تصادف و عدم کنترل به دلیل از بین رفتن تمرکز راننده می‌شود.
آینه‌های الکتروکرومیک این موضوع را تا حدود زیادی برطرف کرده‌‍اند و با مکانیسم خود فناوری جدید و کاربردی‌ای به خودروهای امروزی هدیه کرده‌اند.

 

مکانیسم عملکرد آینه‌های الکتروکرومیک

با به‌کارگیری این مدل آینه‌ها می‌توانیم بازتاب نور را خنثی یا ضعیف کنیم. در واقع زمانی که نور با شدت زیادی در حال تابش به سمت آینه‌ها است، رنگ آینه به‌طور اتوماتیک تیره می‌شود.
ازآنجایی‌که می‌دانید، رنگ تیره نور را بیشتر جذب می‌کند و کمتر آن را بازتاب می‌دهد. در نتیجه با این مکانیسم و عملکرد آینه‌های الکتروکرومیک، چشم راننده با نور مستقیم مواجه نمی‌شود و مشکل حل می‌شود. ضمنا، این مدل آینه‌ها طوری طراحی شده‌اند که در روز به رنگ روشن و در تاریکی شب به‌صورت اتومات به  رنگ تیره در ‌می‌آیند.

 

 

اجزای آینه‌های الکتروکرومیک

این مدل آینه‌ها از اجزای به‌خصوصی تشکیل شده‌اند.
اجزای متمایز آینه‌های الکتروکرومیک باعث شده است تا عملکردی متفاوت و کاربردی چشمگیر در خودروهای امروزی شاهد باشیم.
آینه‌ها از دو سنسور سنجش نور، یک پردازنده و یک لایه ژل الکتروکرومیک تشکیل شده‌اند.
به‌طور جداگانه این چهار قسمت را توضیح خواهیم داد تا بیشتر با اجزا و عملکرد هر یک از آنها آشنا شوید.

 

1. پردازنده آینه

این نوع پردازنده پس از دریافت اطلاعات مربوطه از سنسور‌های نور محیطی و سنجش تابش نور، آنها را مورد پردازش و بررسی قرار می‌دهد. حال اگر سنسورها اطلاعات مربوط به تاریکی هوا و تابش شدید نور را ارسال کرده باشند، پردازنده یک جریان الکتریکی به لایه ژل الکتروکرومیک گزارش می‌دهد. پردازنده به‌کار رفته در این نوع آینه‌ها بسیار دقیق و هوشمند عمل می‌کند و تقریبا دارای خطایی نزدیک به صفر می‌باشد.

2. ژل الکتروکرومیک

این ژل به‌کار رفته در دو سمت شیشه آینه با دریافت جریان الکتریکی تیره می‌شود و با تیره شدن آن صفحه آینه نیز تیره می‌شود و همانطور که توضیح دادیم، رنگ تیره نور بیشتری را جذب می‌کند و بازتاب کمتری را به سمت چشم راننده ساطع می‌کند.

 

3. سنسور تشخیص نور محیطی

وظیفه این نوع سنسور به‌کار رفته در پشت قاب آینه، ارزیابی و تشخیص میزان نور است.
این سنسور توانایی آن را دارد که نور روشن و تیره را از هم تشخیص دهد و اعلام کند خودرو در روز در حال حرکت است یا در شب به مسیر خود ادامه می‌دهد.

نکته مهم اینجاست که آینه‌ها در روز روشن عملا استفاده‌ای ندارند چون مشکل انعکاس نور در روز اتفاق نمی‌افتد.

بنابراین این سنسور‌ها با تشخیص شب و گزارش آن به پردازنده به عملکرد آینه‌ها کمک می‌کنند.

 

4. سنسور تشخیص تابش شدید نور به آینه

این سنسور که کنار سطح آینه و روبه پشت خودرو قرار دارد؛ حساس به میزان و مقدار نور می‌باشد. این سنسور تابش شدید و مستقیم را به سمت آینه تشخیص می‌دهد و آن را سریعا به پردازنده گزارش می‌دهد. با ادامه عملکرد توسط پردازنده و ژل الکتروکرومیک راننده نور ساطع شده از پشت سر خود را به طور معمولی و مناسب می‌بیند و از آزار چشمش توسط نور زننده در امان می‌ماند.

 

 

خرید آینه الکتروکرومیک

 آینه هوشمند با استفاده از اصل ساده فیزیکی وظیفه‌ی معمول و ساده‌ای نیز انجام می‌دهد.
اما همین امر، سبب نتایج و رضایت بالایی از سمت رانندگان شده است. بازتاب شدید نور در آینه‌های معمولی سبب حواس‌پرتی راننده، خستگی و آزار چشم و کاهش کیفیت رانندگی می‌شود.
اگر شما هم ازاین موارد رنج می‌برید، این مدل آینه‌ها انتخاب مناسبی برای شما است.
ضمنا، خرید آینه‌های الکتروکرومیک برای افراد مسن نیز بسیار مناسب است؛ چراکه به دلیل مشکلات بیشتر در بینایی خود، آینه‌ها در دید و روشنایی مخصوصا در شب کمک بسزایی می‌کنند.

آینه الکتروکرومیک چیست؟

 

آینه الکتروکرومیک تارا

این آینه که توسط شرکت ایران خودرو تولید می‌شود، به دلیل یکسان بودن پایه در وسط، به راحتی در سایر خودروها  نصب و مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، ابعادی استاندارد دارد که به ماشین ظاهری مناسب و زیبا می‌دهد. این مدل با نصبی راحت و ساده همراه است.  آینه الکتروکرومیک تارا بر روی محصولات ایران خودرو و سایپا به خوبی نصب می‌شود.
این آینه مانند توضیحات داده شده عمل می‌کند و اجزای آن نیز مشابه توضیحات گفته شده است.
این محصول، دارای مقاومت نسبی بر اثر ضربات احتمالی وارد شده دارد.

توجه: اغلب آینه‌های الکتروکرومیک مجهز به دکمه‌ی خاموش و روشن هستند که در صورت انتخاب راننده می‌توانند خاموش باشند. در این صورت آینه‌ها عملکرد معمولی دارند و با تغییر شب و روز تغییری در نحوه کار خود ایجاد نمی‌کنند.

 

 

آینه الکتروکرومیک جنتکس

این محصول که ساخت کشور آمریکا است، علکردی موفق و مشابه دارد.
نکته مهم و بارزی که درباره این مدل آینه قابل اشاره است، این است که محصول  جنتکس دارای سه کلید می‌باشد که جهت ست شدن با سه درب ریموت دار پارکینگ طراحی شده است. در این صورت دیگر نیازی به همراه داشتن ریموت ندارید و تنها با فشردن کلیدهای زیر آینه می‌توانید فرمان باز و بسته شدن درب پارکینگ را اجرا کنید.
این محصول قابلیت نصب بر روی تمامی خودروهای داخلی و خارجی را دارد. همچنین سرب و سوکت فابریک خود را نیز به همراه دارد.
اگر دنبال آینه‌ای با کارایی بیشتر هستید، این محصول گزینه مناسبی است.

 

قیمت آینه الکتروکرومیک دنا

این مدل به خوبی با مدل ماشین شما هماهنگ می‌شود و بهترین کارایی خود را به نمایش می‌گذارد.
این آینه، به طور شخصی برای مدل دنا طراحی شده است که طرفداران زیادی نیز دارد.آینه الکتروکرومیک ابعادی متناسب با نیاز ماشین دارد و به نیازهای شما در شب پاسخ مناسب می‌دهد.
بعضی از مدل‌های آینه الکتروکرومیک با توجه به کشور سازنده آن، ممکن است دارای آپشن‌های اضافه و به‌خصوصی باشند؛ از جمله آنها می‌توانیم به دماسنج، قطب‌نما یا چراغ کوچک پایین آن اشاره کنیم.
در رابطه با این موضوع، قیمت‌ها بسیار متفاوت است. اصل یا غیراصل بودن ، آپشن‌های اضافی و کیفیت و کارایی محصول همگی بر قیمت آن تاثیرگذار هستند. بنابراین برای اطلاع از دقیق‌ترین و به‌روزترین قیمت با پشتیبانی سایت تماس برقرار کنید.
ضمنا تمامی محصولات گفته شده در سایت موجود است و شما به راحتی می‌توانید اطلاعات آن را بخوانید و محصول مورد نظر خود را طبق سلیقه ونیازتان پیدا کنید.

 

 

قیمت آینه الکتروکرومیک ۲۰۶

این مدل قابلیت نصب دوربین دید عقب و جلو دارد. یعنی اگر خودروی شما مجهز به سیستم پخش مانیتور دار برای اتصال دوربین دید جهت نمایش عقب خودرو نمی‌باشد، می‌توانید از این مدل آینه‌ها برای دید و نمایش تصویر عقب خودروی خود استفاده کنید.
البته همانطور که می‌دانید کار اصلی این آینه‌ها  دید در شب و جلوگیری از بروز مشکل برای رانندگان است. این مدل دارای پایه‌های فابریک است. همچنین برای نصب این محصول، نیازی به هیچ‌گونه تغییر در پایه نصب شده در روی شیشه خودرو نیست. آینه الکتروکرومیک 206 از کیفیت و رزولیشن بالایی برخوردار است و دارای ابعاد و اندازه متناسب با ماشین شما است که جلوه خوبی را برای ماشین ایجاد می‌کند.
برای اطلاع از قیمت به‌روز شده با شماره‌ای که در سایت درج شده تماس حاصل کنید.

 

آینه الکتروکرومیک

مزایای استفاده از آینه‌های الکتروکرومیک

در این قسمت به‌طور ویژه به کارایی و مزایای داشتن آینه‌های الکتروکرومیک می‌پردازیم تا به شما در خریدی امن و آسان کمک کند.

  • آینه‌های الکتروکرومیک به‌طور اتوماتیک در نور روز تنظیم می‌شوند و به رنگ روشن در می‌آیند. در تاریکی نیز رنگ تیره‌ای پیدا می‌کنند و کارایی خود را به راحتی انجام می‌دهند.
  • هنگام تابش نور خورشید از پشت سر راننده، به دید شما کمک بسیاری می‌کند. همچنین در شب باعث تمرکز و آرامش بیشتر راننده می‌شود.
  • آدم‌ها را بزرگتر از آنچه که هستند نشان می‌دهد. این امر احتمال تصادف یا دیگر وقایع را کاهش می‌دهد. مخصوصا اگر در حین رانندگی خسته یا گیج باشید. البته پیشنهاد می‌کنیم ابدا در حالت خستگی و گیجی رانندگی نکنید و ریسک خطرات جانی را افزایش ندهید.
  • آینه‌ها از شفافیت بالایی برخوردارند که این امر نیز به کاهش خطرات احتمالی کمک شایانی می‌کند.
  • زیبایی، آسایش و راحتی را با استفاده از آینه‌های الکتروکرومیک تجربه کنید.

 

جمع‌بندی

اگر شما هم با بازتاب نور در آینه مخصوصا هنگام شب مشکل دارید و شما را بی‌تمرکز می‌کند، پیشنهاد می‌کنیم حتما آینه‌های الکتروکرومیک را امتحان کنید.
برخی از آنها ویژگی‌های منحصربه‌فردی نیز دارند که در بالا به آن اشاره کردیم.
برای دسترسی راحت‌تر و بیشترمی‌توانید با دقت مشخصات محصولات را در سایتمان بخوانید و آینه موردنظرتان را انتخاب کنید. ما پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم و کالایی با کیفیت را به شما تضمین می‌دهیم.
امیدواریم مطالب گفته شده مورد توجه قرار گرفته باشد و در خریدی امن و آسان به شما کمک کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *