مقالات

آینه الکتروکرومیک چیست؟

آینه الکتروکرومیک - های آپشن

گلایه ای که از همه ی رانندگان شنیده اید : بازتاب نوربالای چراغ خودرو عقبی در آینه جلو در شب آزاردهندست و رانندگی را برایم سخت و یا غیر ممکن می کند.
بارها و بارها از رانندگان این گلایه را شنیده اید با ورود آپشنهای لوکس و تجملاتی به خودروها مگر می شود سازندگان خودرو نسبت به این مسئله بغرنج که به ایمنی و امنیت مرتبط است بی توجه باشند و تمهیداتی در جهت رفع آن نیاندیشیده باشند ؟!
در مسابقات اتومبیل رانی سال 1911 برای اولین بار آینه های تخت بر روی خودروهای مسابقه ای نصب شد . سیر تکاملی استفاده از آینه ها از همان دوران شروع شد . بدلیل بازتاب نور ،سازندگان خودرو بجای آینه های تخت از آینه های منشوری استفاده کردند در این آینه ها قطر آینه در قسمت بالا و پایین متفاوت است و همین تفاوت سبب کاهش بازتاب نور چراغ خودرو پشتی می شد . امروزه با پیشرفت فن آوری در صنعت خودرو شاهد بکارگیری آینه های الکتروکرومیک هستیم.
آینه های الکتروکرومیک از آپشن هایی ست که سبب ارتقا ایمنی بخشی خودرو می شود . این آینه ها با کنترل نور بازتابی از آینه به چشم راننده در غروب، شب و همینطور نور شدید خورشید در طول روز رانندگی را آسانتر و لذت بخش تر می کنند در حقیقت عاملی که موجب آزار و اذیت راننده می شود را حذف می کنند .

نحوه عملکرد آینه های الکتروکرومیک

همان طور که از اصطلاح الکتروکرومیک استنباط می شود به معنای تغییر رنگ با تغییر جریان الکتریسته است . برای درک عملکرد آینه های الکتروکرومیک بهتر است ابتدا اجزا تشکیل دهنده ی آنرا بررسی کنیم . دو سطح شیشه که ما بین این دو سطح شیشه مایعی ژل مانند بنام الکتروکرومیک قرار گرفته است که در واقع نقش اصلی ازین ژل ناشی می شود . بدین شکل که وقتی آینه نور زیادی را دریافت می کند به صورت اتوماتیک تیره می شود واز آنجاییکه سطح تیره نور کمتری به نسبت باز می تاباند بازتاب نور تضعیف می شود ، این آینه ها طوری طراحی شده اند که در روز با شدت بالای نور خورشید به رنگ روشن در می آیند و در تاریکی شب به رنگ تیره در می آیند .
مکانیسم تغییر رنگ سطح آینه و کاهش بازتاب نوردر آینه های الکتروکرومیک موجب در امان ماندن چشم راننده از بازتاب نور بالای چراغ خودروی عقبی گردید و با این آپشن محبوب و قیمت مناسب مشکل بزرگی مرتفع گردید و لذت بیشتر را برای راننده به ارمغان آورد .
از آنجاییکه آینه ها جزء کوچک و با اهمیت در خودرو به حساب می آیند تغییرات خوشایندی از ابتدای ورود آنها به خودروها اتفاق افتاده است بعد از ورود آینه های تخت به صنعت خودرو با وجود اشکالاتی که با خود به همراه داشت بعلت نمایش نقاط کور و آگاهی راننده از محیط اطرافش و کنترل و تمرکز بیشتر راننده نه تنها حذف نشد بلکه پیشرفت های چشمگیری در این آپشن روی داد، مسیر تکنولوژی ، امروزه صنعت خودروسازی را به آینه های الکتروکرومیک رسانده است زیرا با وجود ساختار ساده و بدور از پیچیدگی و با قیمت تمام شده نازل ، مشکل بازتاب نور را در شب و روز عملا مرتفع گردانده و در عین حال زیبایی را به محیط داخلی خودرو به ارمغان آورده است .
حتی در دوره ای شاهده تعبیه یک اهرم کنترل نور در آینه ها بودیم که راننده خود بطور دستی از طریق این اهرم اقدام به تیره و روشن کردن نور آینه و کنترل بازتاب نور می کرد، امروزه که تا حد امکان کارها بصورت اتوماتیک و بدون دخالت راننده صورت می گیرد این اهرم نیز با استفاده از تکنولوژی اتوفوکوس یا الکتروکرومیک جایگزین شد .
در این آینه ها به کمک حسگرهای نور استفاده شده میزان نور تشخیص داده شده و با کم زیاد شدن نور ژل الکتروکرومیک تغییر رنگ می دهد و آینه الکتروکرومیک تیره می شود رنگ تیره نور را جذب می کند و به میزان کمتری منعکس می کند ازین آینه الکتروکرومیک نور کمتری بازتاب می کند و راننده بدون مزاحمت شدت نور رانندگی می کند ازین رو این آینه ها به سهولت رانندگی و ایمنی آن کمک بسزایی می کنند .
زمانی که حسگر جلوی آینه با شدت زیاد نور چراغ پشتی و یا نور شدید خورشید را دریافت می کند به شدت تغییر جریان الکتریسیته می دهد و پیرو آن ژل نیز تغییر رنگ می دهد و سطح آینه الکتروکرومیک تیره می شود و نور را بیشتر جدب می کند و شدت نور بازتاب شده کاهش می یابد .
و حسگر عقب که از شیشه جلو نور را با شدت زیاد دریافت می کند تغییر جریان الکتریسته می دهد و موجب تیره شدن آینه الکتروکرومیک می شود .

امتیاز نصب آینه های الکتروکرومیک بر روی خودرو

استفاده از آینه های الکتروکرومیک موجب می شود در غروب و شب شدت نور بازتابی از خودروهای عقبی ازآینه بسیار کم شود و بدین ترتیب چشم راننده آزار نبیند و رانندگی در شب برای راننده اسان و لذت بخش گردد و راننده و سرنشینان با آرامش خاطر به سفر خود در تاریکی شب ادامه دهند .
آینه های الکتروکرومیک اجسام را از آنچه در واقعیت هستند بزرگتر نمایش می دهند و همین امر سبب دید بهتر راننده می شود .
آینه های الکتروکرومیک شفافیت بالایی دارند چه آپشنی بهتر ازین می تواند دید راننده را به نقاط کور و خودروهای عقبی تقویت کند و از بروز تصادفات جلوگیری به عمل بیاورد .
آینه های الکتروکرومیک نه تنها در تاریکی شب با کم کردن نور بازتابی از نور بالای خودروی عقبی به داد راننده می رسند بلکه در طول روز وقتی شدت تابش نور خورشید بالاست و نور آزار دهنده است با تغییر رنگ سطح آینه به دید بهتر راننده کمک می کنند .
امروزه تمامی خودروهای با کیفیت به این آپشن پراهمیت مجهز هستند این آپشن با وجود قیمت به نسبت پایین کمک بسزایی در بهبود دید راننده و ارتقا ایمنی راننده و سرنشینان دارد .
لذت و ایمنی در سفر را با آینه های الکتروکرومیک در شب و روز به خود و همراهان هدیه دهید و همچنین ظاهری زیبا و شکیل به نمای داخلی خودرو خود ببخشید .
در فروشگاه های آپشن با ارائه آینه های تخصصی انواع خودرو نصب توسط نیروهای حرفه ای آماده خدمت رسانی به مشتریان خود هستیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.