مقالات

چراغ نقشه خوان پارس چیست ؟

readingmaplight

امروزه در صنعت خودروسازی رشد و تکامل از حیطه دنده و سرعت و حجم موتور فراتر رفته و رقابت این روزها در بین غول های شرکت های خودروسازی جهت لوکس تر شدن ،هوشمندانه تر شدن و ایمنی و راحتی بیشتر در خدمت راننده و سرنشینان است.

این وسیله های غول پیکر هوشمند ،ایمنی و لذت و راحتی را برای رانندگان و همراهان بدنبال داشته است. در این وسیله ی ضروری و محبوب سازندگان خودرو سعی بر این دارند از پیشرفت فن آوری در حد بالای آن جهت رفاه حال مشتریان بهره ببرند و در بازار رقابتی جهانی از دیگر خودروسازان  پیشی بگیرند.

همان اندازه که وجود نور در زندگی جز ضروری ترین هاست و بدون روشنایی زندگی قابل تصور نیست ؟! به همان اندازه چراغ و روشنایی در خودرو جز لاینفک و بدیهیات است. بدون وجود چراغ وضعیت حرکت ماشینها و تعداد آنها و تشخیص مسیر در شب برای رانندگان و همچنین عابرین قابل تشخیص نبوده است، حتی در طول روز هم به کمک چراغ ترمز و چراغ راهنمای مسیر ، جهت حرکت به چپ و راست تعیین می شود . در واقع چراغ ها قدرت کنترل را برای راننده بالا می برد و به رانندگان دیگر و عابرین قدرت شناسایی بهتر و بیشتر را می دهد . از انواع چراغ های بکار رفته در داخل خودروها چراغ نقشه خوان را می توان نام برد.

چراغ نقشه خوان چیست ؟

چراغ نقشه خوان دارای نوری با تابش مستقیم و بصورت خطی است .

چراغ نقشه خوان پارس بر روی کنسول سقف در کنار چراغ سقف یا چراغ معمولی قرار می گیرد.

اهمیت وجود چراغ نقشه خوان پارس چیست ؟

وجود نور در داخل کابین خودرو سبب کاهش دید راننده می شود و از انجایی که چراغ سقف یا چراغ معمولی با باز شدن درها روشن می شود و این روشن شدن تا زمانیکه درها باز است بطور دائم می باشد برای راننده ایجاد مزاحمت و کاهش دید می کند و این نور در تمام قسمتهای داخل کابین بطور یکسان می تابد اما چراغ نقشه خوان پارس با تمرکز بر روی بخشی که به آن سمت هدایت می شود نور می تاباند بنابراین این نور برای مطالعه و نقشه خوانی به کار می آید و سرنشینان بدون ایجاد مزاحمت برای راننده و بروز خطرات ناشی از کاهش دید او می توانند از روشنایی استفاده کنند .

چراغ نقشه خوان پارس در خودروهای مدل جدید تر بصورت فابریک نصب شده است ولی در مدل های قدیمی تر پژو نصب نشده است و صاحب خودرو می تواند آنرا اضافه کند .

چراغ نقشه خوان پارس کاربردی است و برای خودروهای پژو 206 و خودروهای پژو 207 بصورت فابریک تعبیه نشده است ولی می توانید با خرید قاب و و تعویض آن در جایی که در نظر گرفته شده نصب کنید .

چراغ نقشه خوان پارس با زاویه تابشی که بصورت خطی و مستقیم است این امکان را می دهد که تنها بر روی صندلی شاگرد و یا تنها بر روی صندلی راننده متمرکز باشد و این فرصت فراهم می شود بدون ایجاد خطر ،سرنشین از روشنایی استفاده کند .

چراغ نقشه خوان پارس را می توان از دسته آپشن های لوکس و در عین حال ایمنی بخش بحساب آورد که باوجود امکان استفاده از نور برای سرنشینان برای راننده محدودیتی در دید ایجاد نمی کند.

نصب چراغ نقشه خوان پارس

برای نصب چراغ نقشه خوان ابتدا باید قاب چراغ را که بر روی کنسول سقف است را به کمک چاقو اهرم کرده و قاب را بیرون  کشید .

بعد از بیرون امدن قاب دو تا سوکت خواهید دید سوکتی که دو پایه دارد همان سوکت چراغ نقشه خوان است .

سوکت چراغ نقشه خوان را به سیم چراغ نقشه خوان پارسی که تهیه کردید وصل می کنید .

اتصال انجام شد حال چراغ نقشه خوان پارس را در جای خود بر روی سقف قرار داده و با فشار اندکی به بالا هدایت می کنید .

برای اطمینان از صحت نصب سویئچ خودرو رو باز کرده و روشن شدن چراغ نقشه خوان پارس را تست می کنید .

  • مراقب باشید در هنگام در آوردن و یا جا انداختن قاب چراغ سقف خط و خشی روی آن نیفتد و صدمه نبیند.
  • در هنگام جا انداختن قاب دقت کنید سیم را قطع نکنید.
  • در صورت تمایل رنگ چراغ را می توانید بدلخواه تعویض کنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.